Tyto řádky chci věnovat zdraví našich pejsků.

Část první:  Albert, můj učitel

Za těch 26 let, co jsou psi součástí naší rodiny, jsem získala, alespoň ze svého pohledu, cenné zkušenosti, o které se ráda s vámi podělím a  je jen na vás, zda některé informace vyhodnotíte jako prospěšné a využijete je dále.

V úvodu jsem už naznačila, že se ke mně dostali pejsci, kteří měli nějaký zdravotní problém a bylo na mně, jak se s tím srovnám a co mne to naučí.

Jak řekl Cesar Millan, „ Ne vždy dostaneme takového psa, jakého si přejeme, vždy však dostaneme psa , jakého potřebujeme“.

Jerry měl od štěňátka citlivé trávení (chovatelé mu dávali studené mléko z ledničky, což mohla být jedna z příčin). U nás doma byl po celý život na domácí stravě. Dostával rýži, maso, tvaroh a zeleninku. Dožil se věku 16 a půl let. A nebýt výhřezu ploténky, mohl žít déle. Ale to už je osud. Třeba je to tak, že už mne naučil, co měl a uvolnil místo Albertovi.

Albert byl v pohodě do jednoho roku, kdy dostal první (epileptický?) záchvat(grand mall). Veterinář zjistil špatné jaterní testy a Albert dostal dietu. Testy byly brzy v pořádku a tak jsme přešli na normální granule. Za pár dní dostal záchvat znovu. Rentgen ukázal zmenšená a zvazivovatělá játra. Pak už jsme krmili jen veterinární dietou. Denní dávku krmiva jsme rozdělili na čtyři denně. Vzhledem ke snížené funkci jater dostal Albert  na epilepsii  tobolky s Bromidem draselným. Potom záchvaty ustaly, to bylo v době, kdy jsme se přestěhovali na venkov a pořídili si Alexe.

Albert byl pořád na dietě, sem tam dostal taky nějakou dobrůtku na přilepšenou. Když se záchvaty po roce a tři čtvrtě vrátily, veterinář zjistil hypoteriózu-nedostatečnou činnost štíhlé žlázy, což by také mohla být příčina záchvatů. Medikace však záchvaty neovlivnila. Albert neměl chuť k jídlu, měl období, kdy nežral a pak dostal záchvat. Největší zlepšení nastalo, když jsem mu denně vařila čistící čaj, do něhož jsem přidávala meduňku a třezalku na zklidnění. Pak jsem udělala krok zpět. Zašla jsem na veterinární kliniku, kde Albertovi nasadili Phaenemal-lék na epilepsii. Záchvaty však neustoupily, Albertův stav se postupně spíše zhoršoval. Celý se třásl a měl nekoordinované pohyby. Tehdy jsem mu nasadila Essentiale Forte, což je přípravek na regeneraci jater pro lidi, jednu kapsli denně. A ejhle, po třech dnech došlo k výraznému zlepšení, Albert dostal chuť k jídlu a začal se  pohybovat normálně. Zašli jsme k jinému veterináři, ten nám nabídl homeopatika. Užívání  homeopatik stav zlepšilo. Albert byl tři měsíce bez záchvatů, snížili jsme dávku Phaenemalu. Absolvovali jsme vyšetření u dalšího veterináře-specialisty na homeopatii,  který Albertovi opět snížil  dávky Phaenemalu a nasadil  přípravek na regeneraci jater. Asi po měsíci  se u Alberta projevil nevídaný apetit, který mu zůstal až do smrti.
Albert míval záchvaty dále, byl  však plný energie a měl obrovskou chuť k jídlu.
Po celou dobu jsem se  pídila po dalších informacích a hledala způsob, jak mu pomoci.
Střídala jsem dietní granule s doma připravovanou dietní stravou a dávala Albertovi  doplňky výživy, jako je ostropestřec, kravské colostrum, chlorella a podobně.

ggg