Narozena 26.7.2010, odešla za Duhový most 29.12.2020

Když poprvé uviděla Alberta, rozklepala se. Táááákováááá obluda chlupatáááá….viditelně si pomyslela.

Večer už spolu družně spali na zemi v obýváku. Alex se k ní choval rezervovaně, ovšem nic mu to nebylo platné. Během tří měsíců mu celkem slušně prořídla náprsenka, dokonce tehdy zhubnul, jelikož se na něj Mája zaměřila a vytrvalým samojedím způsobem do něj neustále vrtala a chtěla si hrát.  Tohle dělala i jako dospělá. Pokud jsem si jí hned nevšímala, obrátila svou pozornost na cokoli v mé blízkosti a usilovně se to snažila přemístit, nejlépe tak, aby to spadlo na zem s pořádným rámusem. Dlouho jsem nechápala, co přesně chce. Jednou mi manžel řekl, ať si přesednu na sedačku. A ejhle, Mája ke mně přišla, lehla si na záda a já jsem ji začala drbat. Od té doby jsme mívaly každý večer společnou drbací chvilku, po které Mája spokojeně odcházela na své místo v chodbě, kde je nejchladněji.

Ač byla Mája už dospělá a rozumná psí holka, jedna vášeň ji neopustila. Celkem  často  jsem nacházela venku třeba svoje ponožky. Občas byly po vyprání ještě použitelné.

maja_stene2    maja_stene

Samojed miluje pohyb, je to tedy plemeno především pro lidi, kteří rádi vymění  své pohodlí za čas, strávený venku se svým čtvernohým kámošem. Samojed je tažný pes, podle toho vypadá naše procházka. Rozhodně je  nedržíme u nohy, běhají  na navíjecím nebo stopovacím vodítku, respektujeme i to, že ze začátku táhnou. Potřebují si vybít přebytečnou energii . Pustit je na volno si rozhodně nedovolíme. Jakmile chytnou stopu nebo vidí nějaké zvíře, jsou ve střehu. Někde jsem se dočetla, že samojed má slabý lovecký pud. No, o tom by se dalo diskutovat. Mája byla myšilov. Kdyby to šlo, lovila by myši od rána do večera. Naštěstí myši jen zakousla a nežrala. Určitě by se ráda proběhla za nějakým větším zvířátkem. Taková sledovačka je velké dobrodružství. Jenže samojed je vytrvalý a dokáže sledovat objekt svého zájmu i několik kilometrů. A to jsou nejen pole a lesy, ale také nebezpečné silnice. Pokud tedy chceme, aby se náš pes pořádně vyvětral, ideální je delší procházka a v zimě, jako alternativa k zápřahu, třeba tah člověka na běžkách. Samojed se také hodí pro sportovní disciplíny jako dogtrekking, dogdancing, agility apod. Samozřejmě, míru zátěže přizpůsobíme ročnímu období. V létě chodíme ven časně z rána a nebo později odpoledne do stínu lesa, nezapomeneme vzít pro psy vodu. Ve velkých vedrech procházky vynecháme a ponecháme psy na zahradě. Tam si lehnou pod ořech a jsou rádi, že jsou rádi.

K další oblíbené zábavě samojeda patří hrabání. V tom jsou tihle chlupáči dokonalí. Pokud mají málo pohybu, dělání děr je z jejich pohledu ta nejúžasnější zábava. Chceme–li předejít škodám v záhoncích či trávníku můžeme zkusit vyhradit pro pejsky  menší místo někde v rohu zahrady, kde máme jemný štěrk a nebo písek. Večer díru hráběmi urovnáme a druhý den je hřiště opět připraveno. Ovšem není vůbec jisté, zda se jim takto připravené hřiště bude zamlouvat. Taková díra v trávníku, ta prostě nemá konkurenci.  Také přetahování samojedi milují. Mája uchopila předmět doličný a postupně ho strkala psím kámošům pod nos. Většinou to zabralo. Když se náhodou psům nechtělo, jsem tady přece já. Mája měla pořádnou páru, nedalo mi velkou práci nechat ji vyhrát. Ať má holka radost.

Ještě se tu zmíním o povaze samojeda. Je milý, naprosto neagresivní ,miluje děti,  je to mírumilovný hlídač a oddaný rodinný pes, přítel do nepohody, zkrátka okouzlující stvoření, vyžadující od nás jediné: lásku a pohyb.

Pravda, samojedi jsou trochu tvrdohlaví, ovšem jen tehdy, když po nich chceme, z jejich pohledu, nějakou hloupost. Mají svou inteligenci, vypěstovanou po staletí v drsných podmínkách severu, kde dostali příkazem čekat a hlídat úlovek svých pánů, než se pro ně a svou kořist pánové vrátí. Odkázáni sami na sebe v divočině se naučili samostatně myslet a jednat, tato úžasná vlastnost jim zůstala dodnes. Jsou velice společenští, samota jim vadí. Šťastní jsou ve smečce a mezi lidmi.

Dnes už je Mája v psím nebi.  Chybí nám a vždy bude chybět  její výrazná a neopakovatelná osobnost feny, narozené ve znamení Lva.  Odešla poslední členka naší původní tříčlenné smečky.

Májuško, holčičko naše, děkujeme Ti za Tvůj život, který jsi cele obětovala tomu našemu.Mája